En større politiaktion foregår mandag aften på den københavnske vestegn, hvor naboer fortæller til Presse-fotos.dk, at en mand og kone er fundet døde i et rækkehus. Presse-fotos.dk advarer mod stærke billeder. Læs opdatering fra politiet i bunden
Københavns Vestegns Politi er mandag aften sammen med en ligvogn talstærkt til stede omkring et rækkehus på Pilevangen i Brøndby Strand.
Her har Presse-fotos.dk for kort tid siden modtaget tip om, at to personer er fundet døde.
(Artiklen fortsætter under billedet)

“Jeg har talt med en nabo – det er ham, der har ringet til politiet. Han fortæller mig, at der i huset bor en mand og en kone i start 60’erne,” starter Presse-fotos.dks udsendte.
“Naboen har ikke set ægteparret i tre uger. Deres have plejer at stå snorlige, siger naboen – men græsset var begyndt at blive højt, så han besluttede at gå over og kigge efter dem.”
“Han prøver at se ind ad vinduerne, men der er lukket af. Naboen bemærker dog, at der lugter rigtig meget, og derfor ringer han til politiet,” siger Presse-fotos.dks udsendte.
Fremme på adressen har vores udsendte efterfølgende set, at to afdøde personer fra huset er blevet bragt ud i ligvognen.
“De er kørt væk med begge lig,” siger vores udsendte.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Billeder fra stedet viser samtidig, at politiets teknikere arbejder inde bag afspærringerne, mens et hav af udrykningskøretøjer holder langs den pågældende vej.
Presse-fotos.dk har mandag aften klokken 20.00 forsøgt at få en kommentar fra vagtchefen ved Københavns Vestegns Politi, men politikredsen har endnu ikke besvaret redaktionens henvendelser.
Presse-fotos.dks udsendte har dog flere oplysninger fra stedet.
“Naboen fortæller mig desuden, at ægteparret ofte var nogle, der holdt sig lidt for sig selv. De deltog ikke i arrangementerne og var meget tilbagetrukne,” siger vores udsendte.
OPDATERING:
Københavns Vestegns Politi bekræfter mandag klokken 21.10, at to personer er fundet døde på adressen.
‘Vi har til eftermiddag og aften været på en adresse på Pilevangen i Brøndby, hvor 2 personer er fundet afgået ved døden. Dødsfaldene efterforskes nu nærmere. Vi har pt. ikke yderligere oplysninger ifb. med sagen,’ oplyser politikredsen på det sociale medie X.
Presse-fotos.dk følger sagen …







