
Onsdag eftermiddag er politiet, brandvæsnet og en ambulance kørt til krydset mellem J. F. Willumsens Vej og Kocksvej i Frederikssund. To biler er kørt sammen og der har været vragdele på kørebanen, som brandvæsnet arbejder på at få fjernet.
Politier fik meldingen klokken 15.55 om, at der var sket et færdselsuheld i krydset. Der er ikke sket nogen personskader, men der er tale om materiel skade, fortæller Vagtchefen hos Nordsjællands Politi.
“Vi er der ude sammen med brandvæsnet, hvor vi er i gang med at dirigere trafikken, mens brandvæsnet får hældt grus på kørebanen og fjerne vragdele”, fortæller vagtchefen videre.
LIGE NU LÆSER ANDRE: HARMONIKASAMMENSTØD SKABER MASSIV KØ PÅ MOTORVEJ
Politiet er ved at være færdige med arbejdet på ulykkesstedet, men regner med at ophæve spærringen i østlige retning indenfor kort tid.


