Skader på vejtræ efter alvorlig ulykke

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Natten til søndag skete der angiveligt en alvorlig ulykke på en vej. Søndag ses et vejtræ stå med skader i området.

“Det ligner, at bilen har ramt træet på vej rundt i kurven.”

Sådan lød det søndag morgen fra Presse-fotos.dk’s udsendte, der var ankommet til stedet, hvor et alvorligt uheld skulle have fundet sted få timer forinden.

Ifølge Presse-fotos.dk’s oplysninger kom der en forespørgsel om en indsatsleder omkring klokken 03. Heromkring skulle uheldet være sket.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Det er angiveligt en voldsom ulykke, der er skyld i, at vejtræet nu står med skader.

Billeder fra ulykkestedet viser, at et vejtræ står med skader. I nærheden ses der vragdele, der må formodes at stamme fra det forulykkede køretøj.

Ifølge Fyens Stiftstidende var både politi, lægeambulance, flere ambulancer og beredskabsfolk kaldt til Dallundvej ved Søndersø.

Der skulle ifølge Presse-fotos.dk’s oplysninger have været tale om en soloulykke med en bil, hvori der befandt sig flere personer.

Fyens Stiftstidende skriver, at beredskabsfolk blev kaldt til uheldsstedet for at rydde op på vejen, ligesom de sørgede for at bilen blev fjernet.

Presse-fotos.dk har adskillige gange siden søndag morgen forsøgt at få kontakt til Fyns Politi uden held.

Det samme gør sig gældende for Fyens Stiftstidende, skriver mediet.

Det nøjagtige omstændigheder for ulykken er derfor endnu ikke meldt ud fra officielt hold.

Vi følger sagen og opdaterer, når nyt kommer frem.

Annonce
Annonce
Annonce