Grønlands parlament godkender forslag fra Múte B. Egede om at afholde valg til parlamentet 11. marts
Grønlands parlament, Inatsisartut, har tirsdag aften godkendt et forslag fra Grønlands regeringschef, Múte B. Egede, om at afholde valg til parlamentet 11. marts.
Dermed skal grønlænderne til stemmeurnerne om fem uger.
Valgdatoen blev vedtaget af parlamentet med 30 stemmer for. Der var ingen, der stemte imod.
Før afstemningen gik Egede på talerstolen foran parlamentets medlemmer.
Her oplyste han, at man ønskede at se bort fra fristen, som siger, at valget først kan afholdes seks uger efter udskrivelsen.
– Vi har en situation, som gør, at vi skal sætte en valgdato tidligere, end loven siger, siger regeringschefen fra talerstolen.
– Nu er det snart vælgernes tur til at sætte deres stemmer, for det er op til vælgerne at beslutte, hvilken fremtid de ønsker.
Egede foreslog tidligere tirsdag i et opslag på det sociale medie Facebook, at der skulle afholdes valg netop 11. marts.
– Det er på tide med et valg til Inatsisartut. Og hvis Inatsisartut godkender mit forslag vil dette ske 11. marts, lød det i opslaget.
Múte B. Egede skrev videre, at “vi er midt i en alvorlig tid”.
– En tid som vi aldrig har oplevet i vores land. Tiden er ikke til intern splittelse.
Slutteligt understregede Egede, at han er “mere end klar” til fortsat at skulle lede Grønland.
Det seneste valg til parlamentet var 6. april 2021.
Og da det næste valg skal afholdes senest fire år efter – ligesom i Danmark – var det forventet, at der ville blive udskrevet valg.
Valgudskrivelsen kommer, mens der er stor international interesse for Grønland.
USA’s præsident, Donald Trump, har flere gange givet udtryk for, at han ønsker kontrol over Grønland.
Det er imidlertid blevet afvist af både Egede og statsminister Mette Frederiksen (S).
Ved parlamentsvalget i 2021 blev partiet Inuit Ataqatigiit (IA) med Egede i spidsen den store vinder.
Partiet fik omkring 37 procent af stemmerne og 12 mandater i parlamentet, hvor der vælges 31 medlemmer.
Efterfølgende gik IA i regering med partiet Siumut, der med 30 procent af stemmerne fik ti mandater.
Dermed har Grønland haft en flertalsregering siden seneste valg.
Partierne Naleraq, Atassut og Demokraterne blev også valgt ind i parlamentet i 2021.
Dengang blev der afholdt valg til parlamentet og Grønlands kommuner på samme dag.
I år afholdes kommunalvalget 1. april. Det blev meddelt i oktober.
/ritzau/