Fredag middag er flere ambulancer sammen med politiet til stede på en parkeringsplads i et industriområde. Ifølge Presse-fotos.dks oplysninger er en lastbilchauffør afgået ved døden
“Der sidder en livløs mand inde i lastbilen.”
Sådan siger Presse-fotos.dks udsendte på Vallensbækvej i Vallensbæk fredag ved 12-tiden, da to ambulancer, en akutlægebil og flere politikøretøjer ankommer med udrykning til lastbilterminalen.
Presse-fotos.dks har været i kontakt med Københavns Vestegns Politi, der bekræfter over for redaktionen, at politiet er til stede på adressen.
“Jeg kan bekræfte politiets tilstedeværelse, men jeg kan ikke kommentere yderligere på sagen,” siger vagtchef Peter Grønbæk.
(Artiklen fortsætter under billedet)
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-545-1024x683_censored.jpg)
Ifølge Presse-fotos.dks oplysninger skyldes politiets og ambulancetjenestens udrykning, at en en mandlig lastbilchauffør er afgået ved døden.
Flere vidner fortæller blandt andet uafhængigt af hinanden til redaktionen, at politi og redning har arbejdet omkring en død mand i førerhuset.
Vagtchefen ved Københavns Vestegns Politi bemærker dog slutteligt, at der ikke er tale om en politisag.
Efter omkring en time forlod en ambulance sammen med politiet som de sidste stedet uden udrykning.
“Du skal bare gøre som jeg siger. Det er bedst for alle,” sagde en afrikansk mand ifølge politiet til en kvinde, da han i nat tvang hende ned på et toiletbræt på en kendt bar og voldtog hende. Læs mere her.
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-542-1024x683_censored.jpg)
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-546-1024x683_censored-1.jpg)
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-543-1024x683.png)
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-544-1024x683.png)