Danskerne låner som aldrig før: Bibliotekerne ser markant stigning

Illustrationsfoto.

Ny statistik afslører rekordudlån på bibliotekerne. Voksne låner mest, mens børn og unge kæmper med at holde læselysten i en digital tidsalder.

Danskerne låner i stor stil bøger fra landets biblioteker.

Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Her fremgår det, at der er lånt 24,1 millioner bøger fysisk på bibliotekerne, hvilket er en stigning på 800.000 sammenlignet med året før.

De fysiske udlån af bøger stod for 68 procent af bibliotekernes samlede udlån –  som også inkluderer eReolen og Filmstriben.

Tallene glæder Lotte Hviid Dhyrbye, daglig leder hos Tænketanken Fremtidens Biblioteker.

Hun mener, at det øgede udlån kan forklares med to faktorer.

“Bibliotekerne har arbejdet utrolig meget med at formidle litteratur på nye måder. Der er kommet nye tilbud som læseklubber, og så er der også mange andre aktiviteter, som får folk ind på bibliotekerne,” siger hun.

(Artiklen fortsætter under grafen)

Ifølge Lotte Hviid Dhyrbye er der samtidig kommet et øget fokus på skærme og deres indvirkning på evnen til at fordybe sig og koncentrere sig.

“Jeg tror, at man er blevet lidt mere opmærksom på, at det med bøger faktisk kan noget,” siger hun.

Det var især personer mellem 30 og 49 år, der lånte bøger på bibliotekerne sidste år. Aldersgruppen stod således for 20 procent af de fysiske udlån.

Ifølge Lotte Hviid Dhyrbye taler det ind i en generel tendens, hvor der er mere fokus på fordybelse.

“Vi søger noget andet, som kan give os noget som mennesker. Det er jo næsten blevet en trend at være med i en læseklub eller poste på sociale medier, at man har læst en bog,” siger hun.

(Artiklen fortsætter under grafen)

Børn og unge låner færrest bøger på bibliotekerne

Derimod er det børn og unge, der står for de laveste udlån på bibliotekerne.

Ifølge Lotte Hviid Dhyrbye skyldes dette især de sociale medier og andre interesser, der får børnene til at trække sig væk fra bøgerne. Derfor arbejder bibliotekerne også på at få flere børn til at besøge dem.

“Vi har undersøgelser, der viser, at lige så snart børn kommer på sociale medier, så falder læselysten,” siger hun. Vi er i gang med et stort projekt, hvor skolerne og bibliotekerne samarbejder om at få læseglæden tilbage hos børnene,” siger Lotte Hviid Dhyrbye og fortsætter:

“En væsentlig pointe er, at man skal inddrage børnene som eksperter i stedet for at have en voksen, der siger, hvad de skal læse”.

Kulturministeren nedsætter udvalg for at hylde danske kvinder i det offentlige rum med kunstværker.