Det er en voldsom historie der ser dagens lys.
Politiet fik fredag eftermiddag en uhyggelig anmeldelse.
Der var sket et overfald i centrum af byen, hvor der blev uddelt flere spark og slag rettet mod en kvinde.
Og nu fortæller politiet de blodige detaljer om de uhyggelige øjeblikke.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Politiet fik fredag eftermiddag en anmeldelse om, at en kvinde var blevet overfaldet med flere spark og slag.
Det skriver Sydsjællands og Lolland Falsters Politi i døgnrapporten mandag, som dækker over de sidste tre dage.
På politiets vej på væk fra gerningsttedet i centrum af Slagelse så betjentene en mand, der passede til netop den beskrivelse, som vidner havde givet af gerningsmanden.
De standsede derfor den pågældende, som viste sig at være en lokal 38-årig mand, som havde blod på tøjet.
Han blev derfor anholdt klokken 12.33 og sigtet for kvalificeret vold.
En 32-årig kvinde, som var en bekendt af den 38-årige, var blevet overfaldet på en cafe, hvor hun var blevet sparket og slået.
Hun blev kørt til behandling for sine knubs på skadestuen.
Den 38-årige blev afhørt på politistationen og her fandt betjentene ved en visitation 0,9 gram hash, så han blev også sigtet for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer.
Den 38-årige blev løsladt igen klokken 14.02.

