En bølge af høje temperaturer er på vej mod Danmark, og det får nu Danmarks Meteorologiske Institut til at udsende en forvarsel.
Det danske sommervejr blev i weekenden for alvor skudt i gang, da temperaturerne nærmede sig de 30 grader flere steder i landet.
Men danskerne skal være forberedte på en yderligere stigning i temperaturerne. Og allerede i den her uge.
Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) har derfor netop udsendt en forvarsel til danskerne.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Det fremgår af DMI’s hjemmeside.
Det er en regulær hedebølger, som instituttet nu sender forvarsel ud for.
‘Vær forberedt på hedebølge gældende fra fredag til søndag for hele landet undtagen Bornholm. Temperaturerne ventes mange steder op mellem 28 og 33 grader,’ lyder det fra vagthavende meteorolog Sandra Nygaard.
Allerede fra onsdag kan temperaturerne dog komme over de 25 grader, lyder det.
Det vil dog være fredag, lørdag og søndag, hvor hedebølgen forventes.
En hedebølge indtræffer, når gennemsnittet af de højeste temperaturer over tre sammenhængende dage overstiger 28 grader.
‘Det er endnu usikkert, hvad de højeste temperaturer bliver, men de aktuelle prognoser peger på, at temperaturerne kan blive så høje og vedvarende, at kriterierne for hedebølge kan blive opfyldt flere steder i landet.’
DMI vil derfor holde øje med udviklingen og opgraderer varslet hvis nødvendigt. Nygaard skriver videre, at hedeslag kan forebygges ved blandt andet at søge skygge, drikke rigeligt med vand og bære hat og letsiddende tøj.
