Vidner så ham kæmpe i vandet – timer senere blev han fundet død

Illustrationsfoto
Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

En ung mand er fundet druknet i Lynghøjsøerne, efter at vidner lørdag så ham forsvinde under en svømmetur.

En person er fundet død i Lynghøjsøerne i Roskilde, hvor politiet lørdag aften og natten til søndag har ledt efter en mand i vandet.

Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi natten til søndag på meddelelsestjenesten Politi Update.

– Denne person er klokken 01.29 fundet død i vandet, skriver politiet.

De pårørende er underrettet.

Vagtchef ved politikredsen Henrik Olesen oplyste lørdag aften, at politiet var til stede ved Lynghøjsøerne i forbindelse med en mulig drukneulykke.

Vidner kontaktede omkring klokken 21.00 politiet, efter at de havde set en ung mand forsvinde under en svømmetur.

– Et vidne har set en, der plasker med armene, og så går han under vandet. Han er ikke set komme op igen, sagde Henrik Olesen lørdag aften til Ritzau.

Dykkere blev sat ind for at lede efter manden i vandet, ligesom en helikopter på et tidspunkt også indgik i eftersøgningen.

– Dødsfaldet skyldes en ulykke og ikke en kriminel handling, skriver politiet natten til søndag på Politi Update.

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce