Gruppe blev overvåget af politiet i to uger: Så blev de knaldet i vild sag

Gruppe på fire personer – tre mænd og en kvinde – sigtes af politiet for at have gennemført mange bedragerier.

Mindst 25 gange skal en gruppe have svindlet ældre borgere i København og flere andre steder i Danmark.

Det mener politiet, der tirsdag anholdt tre mænd og en kvinde i sagen.

Metoden ser umiddelbart ud til at være velkendt og gennemprøvet: Ofrene ringes op og overtales til senere at udlevere betalingskort og kontanter.

Dette kaldes kontaktbedrageri og har været en plage igennem flere år. Typisk siger svindlerne, at de ringer fra banken eller politiet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

Men den aktuelle sag er alligevel lidt anderledes, idet de ældre ikke blot blev overbevist af manipulerende tale.

De blev også forevist falsk politilegitimation på en telefon, oplyser vicepolitiinspektør Bjarke Dalsgaard Madsen fra Københavns Politi i en pressemeddelelse.

I godt to uger blev de fire, der bor på Amager, overvåget af politiet. I timen op til anholdelsen ringede de til cirka 80 ældre på Amager.

Onsdag skal Retten på Frederiksberg afgøre, om der er grundlag for at varetægtsfængsle de anholdte.

Formålet med en indespærring er blandt andet at hindre ny kriminel aktivitet fra gruppen, lyder meldingen fra politiet.

– Vi håber, at gårsdagens aktion kan have reduceret antallet af borgere, der bliver snydt eller forsøgt snydt hen over julen, siger Bjarke Dalsgaard Madsen.

De fire anholdte er i alderen fra 19 til 30 år.

/ritzau/

Politiet er på bar bund: Teenager stukket ned