Unge drenge leger på isen: Flere ambulancer haster ud

Tirsdag eftermiddag ringede en bekymret en borger til politiet, da vedkommende havde spottet en flok drenge ude på isen ved en å.

Politiet hastede derfor ud til området sammen med flere ambulancer og Østjyllands Brandvæsen.

Man havde taget sine forholdsregler og forberedt sig på det værste, da Østjyllands Brandvæsen havde medbragt redningsbåd til formålet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Politiet og beredskabet ved ankomsten til åen.

“Vi rykker ud, da vi får en anmeldelse fra en bekymret borger, som har set tre drenge gå rundt ude på isen”, fortæller vagtchefen ved Østjyllands Politi til Presse-fotos.dk.

De mange ambulancer og politifolkene ankom til åen på Grenåvej i Egå omkring klokken 15.00

Her finder politiet de tre drenge, som har leget rundt ude på isen.

Vagtchefen forklarer, at man har taget en snak med drengene, og fortalt dem hvilke sager det sætte i gang, når bekymrede borgere ser børn rende rundt ude på isen.

Drengene kunne derefter gå videre, og politiet og det resterende mandskab kunne kort efter forlade området igen.

Der var heldigvis ingen tilskadekomne i forbindelse med den store udrykning.

En væltet svinetransport skaber kaos på trafikeret vej.

Politiet gjorde en indsats ud af, at fortælle de tre drenge om risikoen ved at færdes på isen herhjemme.