Tusindvis af hunde indtager Bornholm til stor udstilling

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Hundeelskere kan godt begynde at glæde sig. Dansk Kennel Klub vender tilbage til Bornholm med den traditionsrige Bornholmerudstilling, hvor Rønne Stadion Nord bliver samlingspunkt for hunde og mennesker i alle størrelser.

Udstillingen tiltrækker hvert år tusindvis af deltagere, som kommer for at få deres hunde bedømt, konkurrere om flotte placeringer og nyde de mange firbenede deltagere.

Tre dage med vovser i fokus

Bornholmerudstillingen afholdes fredag, lørdag og søndag den 14., 15. og 16. august 2026. Indgangen åbner alle tre dage klokken 07.45, mens bedømmelserne går i gang fra klokken 09.00.

Publikum kan opleve et imponerende udvalg af hunderacer – fra de helt små selskabshunde til de største familie- og brugshunde – når dommerne vurderer hundenes udseende, bevægelser og racestandard.

En oplevelse for hele familien

Man behøver ikke selv at eje en hund for at få en god oplevelse. Udstillingen er en oplagt mulighed for at komme helt tæt på nogle af verdens mange hunderacer og opleve den særlige stemning, der opstår, når passionerede hundeejere samles.

For mange er Bornholmerudstillingen blevet en fast sommertradition, hvor både børn og voksne kan få en hyggelig dag blandt firbenede deltagere og møde racer, de måske aldrig har set før.

Når Dansk Kennel Klub igen indtager Rønne Stadion Nord i midten af august, er der derfor lagt op til tre dage fyldt med hunde, konkurrencer og oplevelser for hele familien.

Se også
Tosselilla Sommarland – en oplagt sommerudflugt
Se også
Stor solformørkelse rammer Danmark – Her er alt du bør vide
Se også
Pride Bornholm får vokseværk – nu bliver der fejret hele ugen
Se også
Hammershus på Bornholm – Mere end en gammel borg

Annonce
Annonce
Annonce