I en større koordineret aktion har politiet slået til på flere adresser. Her har man både anholdt personer, fundet narkotika og opioider samt beslaglagt kontanter.
Sammen med National Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har politiet netop afsluttet en stor aktion. Man har slået til på flere adresser, hvor syv personer er blevet anholdt.
Via Dark Web og en online beskedtjeneste er der blevet solgt og leveret hård narkotika og opioider til hele landet.
Det skriver NSK i en pressemeddelelse.
(Artiklen fortsætter under billedet)

“I forbindelse med ransagningerne har NSK beslaglagt et kilo hård narkotika samt 180.000 kroner i kontanter. Derudover er der beslaglagt er større parti opioder”, lyder det i pressemeddelelsen.
Aktionerne har fundet sted på flere adresser i både Aalborg og Odense, hvor man har foretaget anholdelse af fem mænd og to kvinder. De er alle mistænkt for at stå bag et netværk, der handler med opioider og hård narkotika. Personerne er mellem 25-46 år.
“Med dagens aktion mener vi at have bremset et netværk, der har stået bag omfattende distribution af opioider og anden hård narkotika til personer i hele landet. Vi ser, at kriminelle forsøger at lukrere på salget af illegale opioider, og det er derfor også et fokusområde for NSK. Det er et rusmiddel, der kan have fatale konsekvenser, og som vi skal tage meget alvorligt. Derfor er jeg tilfreds med dagens aktion, der er en af flere politioperative tiltag mod ulovligt salg af opioider”, siger ledende politiinspektør i NSK, Michael Kjeldgaard.