Messerschmidt: Vi vil fratage Fasar fra ‘Den sorte svane’ statsborgerskab

Dansk Folkeparti har stillet et forslag om at fratage Fasar Abrar Raja hans danske statsborgerskab.

Ifølge partiets formand, Morten Messerschmidt, vil forslaget snart blive behandlet i Folketinget, hvor det forventes at møde modstand fra flere partier.

Sådan lyder i hvert fald fra Messerschmidt selv i et opslag på det sociale medie X, hvor han samtidig kritiserer de partier, der ikke forventes at støtte forslaget. Ifølge ham vægter de andre partier internationale samarbejder højere end danskernes sikkerhed.

“Inden længe skal det behandles af Folketingets partier. Her vil en lang række af partierne komme med argumenter for, at man ikke kan udvise ham. De vil nemlig blæse hans mange ofre et stykke,” skrev Messerschmidt i opslaget.

Mens Dansk Folkeparti er glade for forslaget, er Enhedslisten mildest talt uforstående. Det er decideret spild af tid og giver ingen mening, mener indfødsretsordfører Peder Hvelplund (Ø).

‘Det er en fuldstændig skør tilgang, siger han til TV 2 og fortsætter:

Vi er generelt modstandere af en model, hvor politikeres mavefornemmelse er med til at afgøre, hvem der skal fratages statsborgerskab.

Messerschmidt lagde op til en hård debat i folketingssalen, hvor han altså forventede, at modstanden ville afsløre, at kun Dansk Folkeparti ønsker en strammere linje.

“Der er nemlig kun ét parti, der vil bringe Danmark tilbage. Det parti er Dansk Folkeparti,” afsluttede han i sit opslag.

Socialdemokratiets indfødsretsordfører, Anders Kronborg, byder modsat Enhedslisten debatten velkommen.

Han fastslår over for TV 2 også, at Fasar “ikke har opført sig hensigtsmæssigt i forhold til, at han har dansk statsborgerskab”.

Men når det kommer til at fratage det, er han mere påpasselig. Han er nemlig slet ikke sikker på, at Folketinget uden problemer kan gennemføre sådan et lovforslag.

‘Jeg har tidligere været ude og sige, at det er væsentligt, at vi skal udfordre de konventioner, der er på det her område. Men jeg er i tvivl om, hvorvidt vi har lovhjemmel til at gøre det,’ siger han.

Det vides endnu ikke, hvornår forslaget bliver taget op i Folketinget, men det forventes at være inden for et par uger.

Britiske og slovenske forskere har opdaget en uventet forskel hos alzheimer-patienter – og den kan måske revolutionere diagnosen af sygdommen.