Guldborgsund byder på en række tankevækkende dokumentarfilm og åbner op for samtaler om storpolitik, menneskelig arv og aktuel samfundsdebat.
I dag løber den landsdækkende begivenhed ‘DOX:DANMARK’ af stablen.
For borgere i Guldborgsund Kommune betyder dette, at man i de kommende dage kan blive klogere på alt fra storpolitik og menneskelig arvemasse til politisk aktivisme og mønsterbrydning.
DOX:DANMARK rykker nemlig ud i hele Guldborgsund og giver altså publikum mulighed for at opleve dokumentarfilm om alt fra Vladimir Putin og Jens Stoltenberg til Prins Joachim og Eske Willerslev.
Det skriver Guldborgsund Kommune i en pressemeddelelse.
”GULDBORGSUND:DOX skaber ikke bare et rum, hvor vi kan mødes om nogle stærke filmoplevelser, festivalen giver også lejlighed til at indgå i dialog med hinanden om den verden, vi alle er en del af,” lyder det fra Ole K. Larsen, formand for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget i Guldborgsund Kommune, i pressemeddelelsen.
Fra Putin til Prins Joachim
En af de dokumentarfilm, som GULDBORGSUND:DOX præsenterer, er ‘Mr. Nobody mod Putin’.
Filmen handler om en lærer i en russisk by.
Hans hverdag ændrer sig drastisk, da den russiske præsident, Putin, sætter propaganda og krigsundervisning på skoleskemaet i kølvandet på invasionen i Ukraine.
En anden film, der vises i Guldborgsund, er dokumentarfilmen ‘Hærvejen‘, hvor Prins Joachim og forfatter Steffen Jacobsen begiver sig ud på den danske vandresti, mens de taler, reflekterer og diskuterer om stort og småt.
En landsdækkende begivenhed
DOX:DANMARK blev lanceret i 2021 som et initiativ, der oprindeligt involverede ni kommuner.
I dag har deltagelsen vokset sig til 54 kommuner, hvilket betyder, at mere end halvdelen af landets 98 kommuner nu er en del af festivalen.
Der er således 100 forskellige biografer og kulturinstitutioner tilknyttet dokumentarfilmfestivalen i dag.
Biograferne vælger selv, hvilke film de vil vise ud fra en liste på mere end 20 film fra årets festivalprogram.
Hele programmet for GULDBORGSUND:DOX og links til booking af gratis billetter til de enkelte filmvisninger kan ses her.
Både GULDBORGSUND:DOX og DOX:DANMARK afholdes fra 19. til 30. marts 2025.
Begivenheden har været populær i en årrække, men fremover vil det koste penge at deltage.