Søndag eftermiddag er der sket et større uheld, hvor i alt fire biler er stødt sammen. To personer er blevet kørt fra stedet med udrykning.
„Der er to ambulancer herude, der forlader stedet med udrykning,‟ lyder det søndag eftermiddag fra Presse-fotos.dk’s udsendte, der er til stede efter et større uheld.
Brian Holm, der er vagtchef ved Københavns Vestegns Politi, bekræfter til Presse-fotos.dk, at ambulancerne fragter to personer til hospitalet.
(Artiklen fortsætter under billedet)

„Vi får en anmeldelse 12.06 om fire biler der er kørt ind i hinanden,‟ fortæller vagtchefen om uheldet på Taastrup Hovedgade i Høje-Taastrup og fortsætter:
„Der er to lettere tilskadekomne, der er blevet kørt til kontrol. Det er normal procedure, hvis man klager over nakkesmerter eller lignende.‟
Skaderne, der er sket som følge af uheldet, er dog kun optaget som materiel skade.
Billeder fra stedet viser særligt skader på bilernes frontender.
Vagtchefen tilføjer slutteligt, at kun to af bilernes airbags er blevet udløst.


