Der er store ændringer på vej hos DSB. Det bekræfter både DSB og Banedanmark. Ændringerne får stor betydning for de mange danskere, der hver dag benytter De Danske Statsbaner.
460.000 danskere tager hver dag toget fra en af de 231 stationer, der ligger rundt omkring i det danske land.
Om man skal en forholdsvis kort tur på et enkelt stop til og fra skole, eller pendle på tværs af landet, så er det DSB, mange tyer til.
I sidste uge bekræftede togselskabet og Banedanmark, at der næste år kommer til at ske ændringer for de rejsende.
Nu lyder en officiel melding.
(Artiklen fortsætter under billedet)

DSB skriver nemlig på sin hjemmeside, at 2027 bliver et år med længere rejsetid, togskifte og færre afgange.
Det sker i forbindelse med den endelige køreplan for næste år er blevet offentliggjort.
Modernisering af jernbanen
‘I 2027 bliver der arbejdet på jernbanen mange steder samtidig. Derfor tilpasser vi køreplanen og kører de tog, der er plads til. Det betyder flere ændringer rundt om i landet for både InterCity- og regionaltog,’ indledes det.
Til Ekstra Bladet har Tony Biskeskov, der er informationschef i DSB tidligere fortalt, at det handler om en modernisering af jernbanen.
Det betyder også, at der i længere perioder med den nye køreplan bliver markant mindre plads til togene på flere centrale strækninger i landet.
“Vi ønsker at skabe en køreplan, som kunderne bedre kan regne med, mens jernbanen bliver fornyet af Banedanmark,” lød det fra informationschefen til mediet.
Der kommer næste år til at køre dobbelt så mange InterCityLyn-tog mellem København og Struer, ligesom der kommer flere sene aftenafgange på Sjælland, skriver DSB på deres hjemmeside.
Brugere af togene opfordres altid til at tjekke Rejsplanen, inden afrejse.
Du kan læse mere om de konkrete ændringer på DSB’s hjemmeside.


