Del dit blik på verden: Nu kan du sætte dit aftryk på ny udstilling

Illustrationsfoto.

Alle kan være med, når Copenhagen Photo Festival inviterer til fælles fotoudstilling på Det Kongelige Teater.

Når ‘Copenhagen Photo Festival’ løber af stablen i juni, bliver det med et helt særligt indslag i Det Kongelige Teaters historiske rammer.

Dørene åbnes nemlig ikke blot for professionelle fotografer i år, men også for alle, der ønsker at dele et personligt fotografi.

Festivalen har således lanceret en åben invitation til alle, uanset erfaring med fotografi, om at indsende deres mest betydningsfulde, stærke eller mindeværdige billede.

Det skriver Copenhagen Photo Festival i en pressemeddelelse.

De udvalgte fotografier bliver efterfølgende præsenteret i en særudstilling, der sætter fokus på fotografiets evne til at fortælle historier, skabe følelser og styrke fællesskabet.

“Alle er velkomne til at sende deres bedste, mest betydningsfulde eller stærke billeder ind til os og blive en del af Copenhagen Photoshop Festival i år,” fortæller festivaldirektør Maja Dyrehauge Gregersen i pressemeddelelsen.

Et fælles blik ind i lyset

Særudstillingen tager afsæt i årets festivaltema ‘Fremkaldelser – Into the Light’. Den er tænkt som en platform, hvor den enkelte får mulighed for at bidrage til et større billede – både bogstaveligt og kunstnerisk.

Her er målet altså at give plads til nye stemmer og skabe et rum, hvor personlig erfaring og visuel fortælling smelter sammen.

“Den åbne invitation og den fælles fotoudstilling er vores måde at give mulighed for, at mennesker kan dele deres egne fortællinger og blive en del af en større, kunstnerisk helhed. Det er et vigtigt skridt i vores mission om at gøre kunsten mere tilgængelig og skabe nye forbindelser mellem publikum og kunsten,” forklarer festivaldirektør Maja Dyrehauge Gregersen videre.

Særudstillingen kan opleves side om side med værker af årets udvalgte solokunstnere samt den anerkendte britiske fotograf Martin Parr. Han er kendt for sine skarpe og ofte humoristiske skildringer af det moderne liv.

Sådan deltager du

Alle, der ønsker at deltage, kan indsende ét billede via Copenhagen Photo Festivals officielle hjemmeside.

Indsendelsen skal ske senest den 16. maj 2025. Deltagelse er gratis, og alle indsendte billeder indgår samtidig i en lodtrækning om to billetter til festivalen.

Særudstillingen finder sted på Gamle Scene i Det Kongelige Teater i København. Den kan opleves fra den 12. til 18. juni 2025, alle dage fra klokken 11 til 20.

Oplev en weekend fyldt med kunstinstallationer, koncerter og teater i Bramslev Bakker den 20. og 21. juni 2025.