En 37-årige fører af en varebil endte fredag morgen i en soloulykke, da han mistede herredømmet over køretøjet. I forbindelse med ulykken ramte varebilen et hegn. Manden blev kørt på hospitalet med ambulance, oplyser politiet.
En soloulykke fredag morgen har resulteret i, at en 37-årig mand er blevet kørt på hospitalet efter hændelsen, der fandt sted klokken 07.36.
Af den indledende melding lød det, at der var tale om fastklemte.
Billeder fra stedet viser en varebil, der holder i et grønt område med træer.
Politiet oplyser, at manden først mistede herredømmet over køretøjet og derefter påkørte et hegn ved vejen.
(Artiklen fortsætter under billedet)


“Han mister herredømmet over bilen og kører ind i et hegn,” siger vagtchef hos Fyns Politi Kenneth Taanquist til TV 2 Fyn.
Både politiet, beredskabet og en ambulance blev kaldt til uheldsstedet.
Vagtchefen kan ifølge mediet ikke uddybe detaljer omkring ulykken, der fandt sted på Birkelunddalen ved Skt. Klemens i Odense.
Den implicerede mands skader kendes derfor ikke.
TV 2 Fyn skriver, at politikredsen nu undersøger ulykken nærmere. Der er dog ingen mistanke om alkohol, stoffer eller for høj fart.
Bilen fik mindre skader.
Presse-fotos.dk følger sagen og opdaterer, når ny information kommer frem.
Vidste du, at Presse-fotos.dk findes om app? Hent den gratis her: Presse-fotos.dk App – App Store.


