Flammer i Galten: Vinduerne og taget er smadret

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Der er torsdag brand i Galten, hvilket har fået flere beredskabskøretøjer til at rykke ud til en adresse i den østjyske by. Der ses voldsomme skader på stedet.

Klokken 12.32 indgik der en melding ved Østjyllands Brandvæsen, der fik adskillige udrykningskøretøjer til at rykke ud.

Østjyllands Politi blev ligeledes kaldt til Skjoldsbjergvej i Galten, hvor en brand har resulteret i, hvad der ligner omfattende skader.

Billeder fra stedet viser, at flere vinduer er smadret, mens nogle vinduesrammer hænger og bygningen omkring vinduerne er sodet til.

Der ses desuden et større hul i taget.

(Artiklen fortsætter under billederne)

Store skader på bygningen.
Her ses nogle af de tilkaldte udrykningskøretøjer.
Se også
LIGE NU: Mange udrykningskøretøjer til stede i Risskov
Se også
Pårørende har fået netop fået skrækbesked: Teenager dræbt i ulykke med lastbil

Ifølge TV 2 Østjylland formåede de tilkaldte brandmænd dog hurtigt at få flammerne under kontrol. Mediet skriver, at det er et snedkerværksted, der har stået i brand.

Efter brandslukningen er brandvæsnet dog blevet på adressen.

Det skyldes, at man undersøger bygningens konstruktion, så man kan være helt sikker på, at branden er slukket.

Der er ingen meldinger om personskade i forbindelse med hændelsen.

Det vides på nuværende tidspunkt ikke, hvordan branden er opstået.

Vidste du, at Presse-fotos.dk findes om app? Hent den gratis her: Presse-fotos.dk App – App Store.

Annonce
Annonce
Annonce