Politiet er i øjeblikket på jagt efter en mand, der mistænkes for at have udsat en kvinde for uhyrligheder i Brugsen. I jagten på manden deler ordensmagten billeder af ham samt et signalement.
En mand i orange refleksbukser mistænkes for at stå bag en intet mindre end ubehagelig hændelse den 17. august.
Politiet efterlyser manden, der altså skulle have udset sig sit kvindelige offer i Brugsen. Efterfølgende antastede han kvinden, forfulgte hende og bad hende om seksuelle ydelser.
I efterlysninger deler politikredsen to billeder af den mistænkte mand, ligesom man også har udsendt et signalement.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Hændelsen har ifølge politiet foregået i Brugsen i Glyngøre den 17. august i tidsrummet 14.30-15.00.
Politiet beskriver den mistænkte som følger:
- Mand
- Muligvis østeuropæisk af udseende
- 20-30 år
- 175-180 cm
- Kropsbygning: Almindelig
- Lys hud
- Brunt, mellemlangt hår
- Førte rød/sort, PGO t-rex 50 knallert uregistreret, uden hjelm
- Iført orange refleksbukser, sort trøje med grå ærmer, hvide tennissko og sort rygsæk
Politiet beder folk, som har oplysninger, der kan hjælpe dem med at identificere manden om at ringe 114 og oplyse journalnummeret 4100-72374-00006-26.
Politiet kan ligeledes kontaktes på: mvjyl-lok-skive@politi.dk.



