Socialdemokratiets forslag om en formueskat er mildest talt ikke blevet taget godt imod af store dele af dansk erjvervsliv
Det er dybt godnat med en formueskat.
Sådan lyder det i hvert fald fra en lang liste af mennesker fra det danske erhvervsliv i et åbent brev til kandidaterne i Folketinget, hvor de råber vagt i gevær over for Socialdemokratiets forslag om en fomrueskat.
Det skriver DR.
Nogle af de mere kendte blandt de over 500 underskrivere på det åbne brev er løverne fra DRs populære serie ‘Løvens Hule’.
(Artikel fortsætter under billedet)

Det gælder blandt andet serieinvestorene Jesper Buch, Martin Larsen, Nikolaj Nyholm og Louise Herping Ellegaard.
Sidstnævnte er samtidig også initiativtageren til det åbne, hvori der blandt andet bliver skrevet:
‘Det handler ikke om luksus og weekendture til Dubai.’
Kritikken af forslaget bliver nærmere beskrevet i brevet sådan her:
‘Når vi investerer, stiger værdiansættelsen. Men med en formueskat kan netop den succes på papiret udløse en personlig skatteregning for stifteren af virksomheden, før stifteren har fået én eneste krone udbetalt. Det risikerer at gøre iværksætteri til noget, kun mennesker med betydelig privat formue har råd til.’
‘Det gør Danmark mindre dynamisk – ikke mere retfærdigt.’
