Danske Magnus Cort rundede søndag en flot uge i cykelløbet O Gran Camiño af, da han i suveræn stil spurtede sig til sejren på 5. og sidste etape.
Der var ikke tvivl om udfaldet af søndagens etape, der også lå godt til Uno-X-danskeren.
Bornholmeren åbnede den afsluttende, let stigende spurt, og ingen var i stand til at holde hjulet på Cort, der slog et lille hul ned til det decimerede felt, der fordelte de sekundære placeringer mellem sig.
Det var den tredje etapesejr for Cort i dette års udgave af O Gran Camiño.
Bornholmeren spurtede sig også til sejr på de to første etaper, og det bragte ham i spil til den samlede sejr.
Fredagens bjergenkeltstart og lørdagens hårde etape var dog for bjergrigt terræn for Cort, der måtte overlade førertrøjen til Israel-Premier Techs Derek Gee, der er en bedre klatrer.
Inden søndagens etape var Cort 49 sekunder efter canadiske Gee, og det var et for stort hul til, at danskeren kunne true den samlede sejr.
Gee endte som samlet vinder sikkert med 35 sekunder ned til italienske Davide Piganzoli, mens Cort blev nummer tre i klassementet.
I stedet for et attentatforsøg på den samlede sejr fokuserede Cort på at slutte af med en etapesejr, og det lykkedes han med på søndagens kuperede etape, der havde flere passager på grus.
Der var flere, der forsøgte sig i finalen, men som Corts holdkammerat Johannes Kulset også gjorde tidligere i det spanske etapeløb, ofrede nordmanden sig for bornholmeren og neutraliserede angrebene på etapesejren.
Dermed var der lagt op til en spurt i det decimerede felt. Cort åbnede med 200 meter til mål, og derfra var ingen i nærheden af bornholmeren.