En alvorlig ulykke, hvor en både person- og enlastbil var impliceret, har medført at to personer er kommet meget alvorligt til skade. Opdatering: Begge meldes nu afgået ved døden
Onsdag aften kunne Presse-fotos.dk oplyse om en voldsomme ulykke, hvor en lastbil og en personbil var kollideret.
Både politi, brandvæsen og ambulancereddere var massivt til stede på Hovedvej 22 mellem Kalundborg og Slagelse, nær Bjerge, hvor ulykken fandt sted.
(Artiklen fortsætter under billedet)
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-913-1024x768.png)
Vidner på stedet kunne der fortælle, at minimum en person var kommet alvorligt til skade, men nu er der meldt noget mere officielt ud.
‘Der er to personer, der er kommet meget alvorligt til skade,’ siger Benjamin Rasch, der er vagtchef ved Midt- og Vestsjællands Politi, til TV 2.
Efter ulykken spærrede man vejen i mange timer imens man arbejdede i området.
Vejen blev dog genåbnet omkring klokken 04 tidligt torsdag morgen.
OPDATERING:
Begge personer meldes nu afgået ved døden. Læs detaljer her.
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-914.png)
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-915.png)