Helikopter i luften og redningsbåde i vandet: ‘Drukneulykke ved Lillebælt’

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Lørdag morgen foregår en intens indsats ved Lillebæltsbroen.

En helikopter kan ses flyve rundt omkring Lillebæltsbroen.

Tidligere er redningsbåde set sat i vandet fra Sanddal Bakke ved Fredericia.

I den indledende melding lød det, at der var tale om en mulig ‘drukneulykke’.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Helikopter i luften ved lillebælt.

Aktionen foregår i dette øjeblik, og Presse-fotos.dk er til stede.

‘Vi har et melding om, at en person er hoppet i vandet, og vi har et køretøj, der holder på broen,’ siger vagtchef ved Fyns Politi, Milan Holck Nielsen til JydskeVestkysten.

Helikopteren svæver omkring broen, mens redningsbådene suser rundt i vandet ved Lillebælt.

Både politiets indsatsleder, akutlægebil, patruljevogne og ambulancer holder inde ved bredden.

Ambulancerne holder standby i så fald, at man skulle finde en person i det kolde vand.

Overfor mediet bekræfter både Fyns Politi og Sydøstjyllands Politi, at de er til stede i forbindelse med en anmeldelse om en drukneulykke.

Politiet oplyser senere til TV 2 Fyn, at en person er reddet op af vandet. Politiet kan dog for nuværende ikke sige noget om, hvilken tilstand man fandt personen i. Skibe, politipatruljer og en helikopter fra forsvaret var involveret i redningsaktionen, skriver mediet.

Adskillige personer er natten til lørdag blevet skudt. Politiet har arbejdet intenst på mange adresser i København. Læs om de dramatiske hændelser her.

Annonce
Annonce
Annonce