Kæmpe krydstogtskib ligger uventet stille ved Langeland

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen
Arkivfoto

Et stort krydstogtskib har siden tirsdag aften ligget for anker ved Langeland på grund af en teknisk fejl.

Det skriver TV 2 Fyn.

Krydstogtskibet, der går under navnet Carnival Pride, havde kurs mod Göteborg i Sverige og ingen tilsyneladende planer om at skulle nyde udsigten ved Langeland.

Men klokken 23 kastede skibet anker 10 kilometer fra øens sydspids efter at have cirklet rundt ude i det danske farvand i flere timer.

Gæsterne på det enorme krydstogtskib kan nyde godt af synet af Langeland i horisonten. Men på havnen i Göteborg savner man det 293,5 meter lange skib.

– Det er trist for os, at vi ikke fik besøg af fine Carnival Pride i dag. Den information jeg har fået i nat er “teknisk fejl”, skriver Nicole Brattåsen, som er krydstogtsmanager ved havnen, til TV 2 Fyn.

Onsdag formiddag ligger Carnival Pride fortsat i det danske farvand ved Langeland. Hvor længe endnu vides ikke.

Søværnet har ikke modtaget nogen henvendelser om assistance fra skibet, skriver det fynske medie. Og heller ikke havnen i Bagenkop på Langeland har hørt noget.

Carnival Pride forlod havnen i Kiel i Tyskland tirsdag eftermiddag med kurs mod Göteborg, hvor det skulle være ankommet onsdag morgen.

Ifølge Carnival-rederiets hjemmeside har krydstogtskibet plads til 2134 gæster og derudover 930 i mandskab.

Annonce
Annonce
Annonce