Trump: USA vil investere milliarder i Grønland

USA er klar til at investere milliarder af dollar i Grønland og gøre grønlænderne rige.

Det skriver USA’s præsident, Donald Trump, natten til mandag på sit sociale medie, Truth Social.

Pengene skal ifølge præsidenten investeres i at skabe flere grønlandske arbejdspladser.

– Vi er klar til at investere milliarder af dollar i Grønland for at skabe nye job og gøre jer rige, skriver præsidenten.

Det er under en uge siden, at den amerikanske præsident senest talte offentligt om at få kontrol over Grønland. Det skete ved en tale foran Kongressen i USA natten til onsdag.

– Som jeg gjorde det klart ved min tale til Kongressen, så bakker USA varmt op om det grønlandske folks ret til selv at bestemme over deres egen fremtid, skriver Trump.

I opslaget kommer Trump desuden med et løfte om at tage hånd om grønlændernes sikkerhed.

– Vi vil fortsætte med at beskytte jer, som vi har gjort det siden Anden Verdenskrig, skriver præsidenten.

USA har været militært til stede i Grønland siden Anden Verdenskrig, ligesom det danske forsvar også arbejder i og omkring Grønland.

Hvis du har planer om at købe en benzin- eller dieselbil, så vil EU nok mene, at du skal tænke en ekstra gang. De har nu fastsat, hvornår det er slut med at sælge nye biler, der udleder CO₂. Datoen nærmer sig hurtigere, end mange måske tror.