Rema 1000 slår alarm: Advarer kunderne om ny tendens

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

En helt almindelig tur i supermarkedet er pludselig blevet en udfordring for personalet i en dansk Rema 1000-butik.

For en ny tendens blandt børn og unge har fået medarbejderne til at reagere.

Det handler om noget, som flere kunder tilsyneladende tager med sig ind mellem supermarkedets hylder – og som ifølge personalet skaber både uro og ekstra arbejde.

Nu kommer butikken med et direkte opråb til de pågældende forældre.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto fra en Rema 1000 butik.
Se også
Kæmpe ændring i Salling Group: På din næste indkøbstur i Netto, Føtex og Bilka får du et helt nyt syn

Det sker fra Rema 1000 Seest i Kolding, hvor butikkens souschef har taget sagen op i et opslag på Facebook.

“Det hører altså ikke til i vores butik”

Ifølge souschefens opslag oplever personalet på det seneste, at flere børn og unge tager deres el-løbehjul med ind i butikken.

Nogle trækker blot løbehjulene med sig rundt mellem hylderne, mens andre tilsyneladende vælger at køre på dem.

Og ifølge butikken stopper det ikke nødvendigvis dér.

Personalet har blandt andet oplevet unge, der accelererer hurtigt på løbehjulene, ligesom nogle angiveligt løfter det ene hjul fra gulvet, mens de kører rundt.

Det har nu fået souschefen til at appellere direkte til forældrene.

“Det hører altså ikke til i vores butik og vi tilbeder at I tager en snak med jeres unge mennesker om at de holder dem udenfor.”

Skaber ekstra rengøring

Problemet handler ifølge Rema 1000-butikken ikke kun om, at el-løbehjulene bliver brugt indenfor.

Souschefen fremhæver også, at løbehjulene medfører ekstra rengøring for personalet.

Dermed bliver en tilsyneladende uskyldig kundevane pludselig til en konkret udfordring i butikkens hverdag.

Og nu håber personalet, at forældrene vil tage en snak med deres børn og unge om, hvad der hører hjemme i supermarkedet.

Kunderne blander sig

Facebook-opslaget har samtidig fået flere kunder til at reagere.

Flere bakker op om butikkens opråb og mener, at el-løbehjul bør blive udenfor, når turen går ind i supermarkedet.

En kunde går så langt som til at foreslå et direkte forbud mod løbehjulene i butikken.

En anden kommer med et endnu mere kontant forslag: Personalet kunne tage løbehjulet fra de unge og først udlevere det igen, når forældrene kommer forbi.

(Artiklen fortsætter under billederne)

Arkivfoto af El-løbehjul, som fx kunne være den slags, der volder butikken problemer.
Se også
Flyder overalt i gaderne: Nu vil de til bunds i vildt kaos

Der er altså tydeligvis delte holdninger til, hvordan problemet skal løses.

Men fra Rema 1000’s side er budskabet ifølge opslaget først og fremmest en venlig opfordring.

Nu håber butikken på ændring

Souschefen understreger, at formålet ikke er at skabe konflikter med kunderne.

Ønsket er i stedet at få stoppet en udvikling, som personalet oplever som både forstyrrende og unødvendigt besværlig i hverdagen.

Derfor håber Rema 1000 Seest Kolding nu, at opråbet bliver hørt – og at forældrene tager en snak med deres børn om el-løbehjulene, inden de igen triller med ind mellem supermarkedets hylder.

For personalet er beskeden klar: Løbehjulene skal blive udenfor.

Annonce
Annonce
Annonce