To kvinder og to mænd mister livet: ‘Vi advarede dem’

Fire danskere, der fredag druknede ud for den portugisiske kyst, blev angiveligt advaret mod at sejle ud i det stormende vejr

To danske mænd på 57 og 59 år samt to danske kvinder på 46 og 61 år blev fredag formiddag fundet døde nær deres kæntrede sejlskib ud for byen Santa Cruz lige nord for Lissabon.

Området var ramt af hårdt vejr, og det fik to lokale sejlere til at advare danskerne, inden de sejlede ud.

“Vi fortalte dem dagen før, at forholdene var usikre, og at der var en høj sø med meget høje bølger. Men de besluttede at tage af sted om morgenen alligevel,” fortæller Paula Nunes og Nicolas Gibault til den portugisiske avis CM Journal.

Mediet mødte de to sejlere på kajen ved havnen i Peniche, hvor danskerne var sejlet ud fra.

Ingen af de fire lig var iført redningsveste.

(Artiklen fortsætter under billedet)

SE OGSÅ: PERSON FUNDET DØD VED STOREBÆLT: ‘JEG HÅBER, DET ER HAM’

Danskernes sejlskib kæntrede en kilometer ud fra den portugisiske kyst og ligene blev fundet i nærheden af den kæntrede båd, der var drevet i land ved en strand i Santa Cruz.

Portugals kyster har de seneste dage været hårdt ramt af stormen Ciaran. Det har fået lokale myndigheder til at udstede ‘rød alarm’-advarsler og advaret om bølger op til otte meters højde.

En lokal surfer har beskrevet over for B.T., at det var den rene selvmordsaktion at sejle ud under stormen.

Danske myndigheder har bekræftet, at fire danskere er afgået ved døden.