Ny eskalering i besøg til Grønland: Nu melder han sin ankomst

USA’s vicepræsident, J.D. Vance, besøger Grønland på fredag. Det siger han i en video på X.

– Der var så meget begejstring omkring Ushas besøg til Grønland denne fredag, at jeg har besluttet, at jeg ikke ville have hende til at have alt den sjov alene. Så jeg slutter mig til hende, siger Vance i videoen.

Udmeldingen fra vicepræsidenten kommer efter Det Hvide Hus har bekræftet, at USA’s nationale sikkerhedsrådgiver, Mike Waltz, og energiminister, Chris Wright, sammen med andendamen Usha Vance besøger Grønland mod slutningen af ugen.

Tidligere har der været meldt ud, at besøget skulle finde sted torsdag. Det er uvist, hvorvidt det stadig er tilfældet.

Nyheden om endnu et amerikansk visit i Grønland fik tidligere på dagen tirsdag Danmarks statsminister, Mette Frederiksen (S), til at kalde det kommende besøg et “uacceptabelt pres”, som USA lægger på både Grønland og Danmark.

I videoen på X understreger den amerikanske vicepræsident, at besøget også omhandler sikkerhedspolitik.

– På vegne af Donald Trump vil jeg sige, at vi vil genoplive det grønlandske folks sikkerhed, fordi vi mener, at det er vigtigt at beskytte hele verdens sikkerhed. Desværre har ledere i USA og Danmark ignoreret Grønland alt for længe, siger Vance i opslaget på X.

Muligt bombeattentat: Facaden er eksploderet ud over det hele