En udenlandsk mand voldtog ifølge anklagemyndigheden en grædende ung kvinde, mens han fastholdt hende i hendes kamp for at komme fri
Presse-fotos.dk har onsdag fået aktindsigt i et anklageskrift, der er rettet mod en 20-årige udenlandsk mand.
Manden har et arabisk klingende navn og er blevet tiltalt i en alvorlig sag, hvor en ung kvinde er offer.
Ifølge anklagemyndigheden har den udenlandske mand voldtaget kvinden på meget voldsom vis.
(Artiklen fortsætter under billederne)


Sagen skal for en dommer ved Retten i Nykøbing Falster i næste uge – torsdag den 25. juni – men vi skal skrue tiden tilbage til den 2. februar 2025 for at finde det tidspunkt, hvor politiet mener at kunne bevise, at den 20-årige har voldtaget kvinden.
Det fremgår af anklageskriftet, at voldtægten skete på den 20-årige mands egen adresse i det centrale Nykøbing Falster mellem klokken 18.30 og 20.30.
Her trak manden ifølge tiltalen bukserne af den unge kvinde, mens han fastholdt hendes arme og voldtog hende analt.
Voldtægten skete, selv om den unge kvinde råbte nej, nej, nej, hun græd og forsøgte at kæmpe sig fri.
Den 20-årige mand er både tiltalt for fuldbyrdet voldtægt og voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje.
Da der indtil videre er nedlagt navneforbud i sagen, afholder det Presse-fotos.dk fra at beskrive den tiltaltes identitet nærmere.
Det kan siges, at han er bosat i Nykøbing Falster.
Under sagen har anklagemyndigheden ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi taget forbehold for påstand om at kunne udvise den 20-årige mand.
Det er altså ikke sikkert, at anklagemyndigheden beslutter sig at sigte efter det.
Ved sagen vil den tiltalte dog forsøges at blive idømt en fængselsstraf.
Presse-fotos.dk er ikke bekendt med, hvordan den 20-årige mand forholder sig til anklagerne mod ham, men da sagen kommer til at foregå ved en domsmandssag, indikerer det dog, at han nægter sig skyldig.


