Der følger visse fordele med, når man har gennemført sin studentereksamen. Nu kan de nyudklækkede studenter bruge deres huer som adgangsbillet til en stor oplevelse.
De unge mennesker med studenterhuer i forskellige farver er så småt begyndt at dukke op i bybilledet.
For afgangseleverne og deres familier er det selvfølgelig først og fremmest en tid fyldt med glæde. Men det er samtidig også en periode med mange udgifter.
Studenterkørsel, studentergilder, byture og meget andet er bestemt ikke billigt.
Derfor vil det måske glæde de nyudklækkede studenter at vide, at deres studenterhuer faktisk kan give adgang til et sjovt afbræk midt i den vilde studentertid.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Gode fotomuligheder
Det er Museum of Illusions i København, der nu kan tilbyde gratis adgang for studenter.
Det eneste krav er, at man ankommer med sin studenterhue på hovedet – og det er altså lige meget, hvilken farve huen har, så længe den er fra i år.
Det københavnske museum er en af mere end 60 af sin slags i den verdensomspændende Museum of Illusions-museumskæde.
Det originale Museum of Illusions blev skabt af Roko Živković og Tomislav Pamuković og åbnede i Zagreb, Kroatien i 2015.
Museet i København byder – ligesom de andre i kæden – på en blanding af læring og underholdning gennem en lang række illusioner og interaktive udstillinger.
Med andre ord bliver der altså leget med gæsternes forventninger, og der medfølger altid en videnskabelig forklaring på, hvordan hjernen bliver snydt.
Museet, der henvender sig til både unge og gamle, er blandt andet kendt for dets mange illusoriske fotomuligheder.
Og derfor vil det også være oplagt for de unge mennesker at gribe muligheden for at få nogle helt særlige studenterbilleder til mindebogen.
Tilbuddet gælder fra mandag til fredag frem til den 3. juli.
Museum of Illusions ligger på Frederiksberggade 24 midt på Strøget i København.