Her er Philip Wesths hus: Voldsom udvikling omkring morderen

Der er nu flere dårlige oplysninger for den livstidsdømte Emilie Meng-morder Philip Westh. Det bekræfter National enhed for Særlig Kriminalitet mandag efter juleferien

Presse-fotos.dks udsendte er tidligt mandag aften til stede på Svalevej i Svenstrup ved Korsør, hvor livstidsfagen Philip Westh boede før sin anholdelse og sernere fængsling.

Det var i dette hus, at den i dag 34-årige morder holdt en 13-årig pige fra Kirkerup fanget i 27 timer, mens han udsatte hende for alvorlige og voldsomme forbrydelser.

“Huset er blevet nymalet. Det ser ret normalt ud. Der er lidt julelys i en lille busk i haven,” siger Presse-fotos.dks udsendte.

“Der holder to biler i indkørslen – den bagerste en større varevogn og den foran en mindre lød varevogn. Fortorvet er ikke ryddet for sne, men ellers ser der pænt og beboet ud:”

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses Philip Wesths hus på Svalevej i Svenstrup

Mandag eftermiddag er der nye og dårlige nyheder til Philip Westh, oplyser National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK).

Nyhederne omhandler netop det hus, som livstidsfangen boede i på Svalevej i Svenstrup.

Ifølge NSK er huset nemlig blev beslaglagt fra den 34-årige Philip Westh.

‘NSK kan bekræfte at have foretaget beslaglæggelse i ejendom på nævnte adresse,’ skriver NSK til Ekstra Bladet.

Philip Westh betalte i august 2021 1.295.000 kroner for sin 112 kvadratmeter store bolig på Svalevej i Svenstrup. Det var fem år efter drabet på Emilie Meng.

To år senere dannede huset ramme om den langvarige frihedsberøvelse og overgreb på den 13-årige pige fra Kirkerup.

Philip Westh blev i juni 2024 idømt livstid for drabet og voldtægtsforsøg på 17-årige Emilie Meng, overfald og voldtægtsforsøg på en 15-årig efterskoleelev i Sorø og frihedsberøvelse og utallige seksuelle overgreb på den 13-årige pige fra Kirkerup.

Se også
Her er listen med uhyggelige genstande som Philip Westh brugte til sine forbrydelser

I de sager blev Philip Westh også dømt til at betale en samlet erstatning på over 574.000 kroner til ofrene og deres efterladte. Derudover skylder han stadig penge for sagens omkostninger – sagen forløb over 12 retsdage ved Retten i Næstved. Han ankede i første omgang, men siden trak han anken tilbage.

Ifølge Se & Hør har Resurs Bank og IFA Finance DAC fået foretaget udlæg på henholdsvis 20.002 kroner og 18.022 kroner i Philip Wesths hjem.

Også blandt andet IF Skadesforsikring har krævet et udlæg på knap 10.744 kroner.

Men når myndighederne i kraft af politiet beslaglægger huset, er det givetvis, fordi Philip Westh har gæld til det offentlige i form af erstatningerne, sagsomkostningerne og advokatsalær.

Af Tingbogen fremgår det blot, at der den 05.01.2026 er ‘tinglyst meddelelse om beslaglæggelse’ i huset. 

Philip Westh skylder også 1.036.000 kroner i Totalkredit-lån i huset på Svalevej.

Philip Westh

Korte videoer