Nu kan vi ikke komme uden om det længere. Foråret står for døren og vi har allerede fået en forsmag på solens dejlige varme stråler her til lands, som også kan have særdeles positiv indflydelse på din elregning.
Det er ikke kun solbadning og D-vitamin, som solen kan hjælpe os med.
Inden længe kommer der endnu en god forårsnyhed, som vil skabe glade hos alle danskere.
Ikke kun fordi vi får mere solrigt vejr, længere dage og højere temperaturer.
Det fremskredne forårsvejr kan også være rigtig godt nyt for danskernes portemonnæ
Landet ligger nemlig sådan, at den 1. april skifter langt størstedelen af de danske elselskaber ud i tarriferne. Vi går dermed fra vintertariffe til sommertarriffer, som i bund og grund betyder en lavere elregning til danskerne.
Det skriver Energi Fyn i en pressemeddelelse.
Gode råd
Her kommer energiselskabet også med flere gode råd til at holde din elregning nede.
De fleste steder opdeler de døgnet i tre tidsperioder.
Helt konkret betyder det, at du betaler en højere nettarif i den periode, hvor elværket bliver belastet mest mellem klokken 17 og 21, hvor man betaler mere end om natten for eksempelvis.
‚De differentierede tariffer er indført for at få os til at flytte vores forbrug væk fra de tidspunkter, hvor der er størst belastning på elnettet, så vi udnytter elnettet bedre,‛ siger Ane Rask, der er chef for administration og handel hos Energi Fyn, i pressemeddelelsen.
‚Derfor kan vi spare penge, hvis vi flytter vores forbrug væk fra det tidsrum, hvor flest bruger strøm,‛ fortsætter hun.
Om foråret og sommeren kan din samlede elpris imidlertid vise sig at være lavest midt på dagen.
Det skyldes, at du udover nettariffen også betaler en rå elpris per kilowatt-time, som kan variere meget i løbet af dagen.
‚En stor del af vores strøm produceres af solceller og vindmøller, så i takt med at dagene bliver længere, og solen er højere på himlen, er det oftere midt på dagen, at elprisen er i bund,‛ forklarer Ane Rask.
Fredag vil det derfor være næsten gratis at bruge sin strøm mellem klokken 12 og 14.
Fredag vil den rå elpris være helt nede på nul kroner mellem klokken 12 og 14.
Din endelige pris vil dog være højere, idet du også skal betale nettarif, skatter og afgifter.