Gik ind i et hus om natten og rørte seksuelt ved lille pige

Nu har manden fået sin straf.

Tirsdag er en 23-årig mand idømt ti måneders fængsel i en uhyggelig sag.

Manden har ifølge dommen to gange gået ind i et hus om natten, hvor der lå børn og sov. Den ene gang befølte han en 8-årig pige.

Tidligere er samme mand også blevet idømt halvandet års fængsel for i flere tilfælde at være trængt ind til sovende børn i andre boliger.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

Sagen med den 8-årige pige blev henført under straffelovens bestemmelser om forsøg på voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje. Dommen er dog kun blevet til 10 måneders fængsel for blufærdighedskrænkelse.

‘Der er tale om en opsigtsvækkende sag, der har skabt stor utryghed i dele af Roskilde. Retslægerådet har peget på forvaring som den rette straf for den unge mand, og det har også været anklagemyndighedens påstand. Men vi tager til efterretning, at byretten har besluttet at idømme ham 10 måneders fængsel,’ siger senioranklager Pernille Bach Fredin i en pressemeddelelse.

Den 23-årige mand har valgt at modtage dommen, han fik ved Retten i Roskilde.

Sagen har kastet kritik af sig, hvor politiet er blevet anklaget for ikke at have grebet ind hurtigt nok. Det erkender chefpolitiinspektør Peter Buhl.

‘Der er nogle mønstre, som er meget tydelige i dag, men som desværre ikke var helt så tydelige i starten. Det er en sag, som vi har brugt betydelige kræfter på at efterforske, men det er klart, at vi har lyttet til den kritik, der er fremsat, og har taget den til os,’ siger han.

Har fået voldsom kritik: Stopper på DR