Tirsdag morgen hastede brandvæsen ud til en strækning, hvor en skraldevogn stod i brand. En stor røgsøjle farede op fra branden.
Klokken 07.19 indgik der en melding ved brandvæsnet om en brand i en lastbil på en strækning. Både politi- og brandfolk rykkede ud til stedet, hvor det skulle vise sig at være en skraldevogn, der stod i brand.
Brandfolk med røgdykkerapparater og masker kan ses benytte brandslanger til at bekæmpe branden i skraldevognen. Ifølge Presse-fotos.dk’s udsendte var køretøjet helt overtændt.
“Luften var fuldt af røg da jeg kom. Skraldebilen var stort set helt udbrændt,” fortæller den udsendte.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Videre forklarer den udsendte, at trafikken på Skrædderbakken i Ølstykke var påvirket af det brændende køretøj.
“Begge spor var spærret og der var en del trafik,” lød det.
Billeder fra stedet viser en stor mængde hvid røg, der stiger til vejrs fra skraldevognen.
Hvordan branden er opstået er for nuværende ikke meldt ud fra officielt hold, men vi følger sagen og opdaterer, hvis noget nyt kommer frem.




