En mand er netop blevet kendt skyldig i at have skåret halsen over på sin egen hund i en babarisk handling. Samtidig forsøgte han at kvæle sin anden hund, mens han også overfaldt en betjent, som ankom til stedet
Thi kendes for ret.
Da en dommer ved Retten i Roskilde torsdag slog sin hammer i bordet, var der endelig faldet dom i en yderst makaber sag.
I sagen var en 48-årig mand, der er bosat i Køge, tiltalt for at have mishandlet to af hans hunde. Det endte blandt andet med et særdeles voldsomt drab på den ene af dem.
Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjællands Politi har yderligere oplysninger i sagen,
‘En nu 48-årig mand fra Køge dømt efter dyrevelfærdsloven for i sommer at have aflivet sin hund ved at skære halsen over på den og forsøgt at kvæle en anden hund,’ oplyser anklagemyndigheden på det sociale medie X.
Den hund, der blev forsøgt kvalt, overlevede og er stadig i live i dag.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Ud over sine makabre handlinger mod de to hunde, var manden under sagen også tiltalt for at have udøvet vold mod en af de betjente, som efterfølgende foretog anholdelse af ham, oplyser anklagemyndigheden.
Dommeren valgte at idømme manden 60 dages ubetinget fængsel sammenlagt for de flere overtrædelser.
Det er en dom, som han har valgt at modtage.
Manden blev dømt efter dyrevelfærdsloven. Han fik derfor også konfikseret den overlevende hund, som han altså ikke længere må eje.
Det er ikke kendt, hvordan den 48-årige mand i løbet af sagen har forholdt sig til tiltalen.