Føtex gør over 300 varer lige så billige som discount

Føtex facade
Illustrationsfoto.

Nu behøver du ikke længere vælge mellem pris og sundhed ifølge Føtex. De har netop lanceret en stor ændring, der sikrer, at Nøglehulsvarer altid matcher prisen på discountvarer.

Det betyder, at kunderne fra i dag kan købe 300 sundere fødevarer til samme prisniveau som de billigste alternativer.

Føtex har i flere år arbejdet på at gøre sundere valg nemmere for danskerne, og dette initiativ er kun begyndelsen. Sådan skriver de i en pressemeddelelse.

“Vi tror på, at mange kunder gerne vil vælge sunde Nøglehulsvarer til, og derfor sikrer vi nu, at vi altid matcher prisen på Nøglehulsmærkede varer og discountvarer,” siger Morten Møberg, direktør i Føtex.

Ifølge Føtex er det en del af en større strategi. Den skal sikre, at danskerne får lettere ved at træffe sunde valg i hverdagen.

Føtex vil gå endnu længere – men lovgivningen spænder ben

Mens Nøglehulsordningen giver et godt pejlemærke for sundhed, vil Føtex gerne tage skridtet videre.

“Vi kan se i vores egne og i analysevirksomheders undersøgelser, at danskerne savner tydelig oplysning om sundhed, når de køber ind, og det er vi i fuld gang med at ændre på i Føtex,” forklarer Morten Møberg.

Føtex ønsker at indføre Nutri-Score. Det er et mærkningssystem der allerede bruges i flere europæiske lande. Det gør nemt at sammenligne sundheden i forskellige fødevarer.

Nutri-Score fungerer ligesom energimærkning på elektronik. Det har bogstaver fra A til E og en farveskala fra grøn til rød. Dett kan så vise, hvor sund en vare er.

Men der er ét problem: Nutri-Score er ikke lovligt at bruge i Danmark.

“Vi mener, at Nutri-Score er en yderst relevant mærkning, der med et overskueligt visuelt udtryk hurtigt kan give kunderne et overblik over hvilke varer, der er sundere end andre. Vi har en ambition om at skilte tydeligere om sundhed, og Nutri-Score passer perfekt ind i de ambitioner. Vi har testet mærkningen i Kokkedal, og feedbacken fra kunderne var meget positiv, så vi drømmer om at kunne rulle Nutri-Score ud i alle vores butikker på fast basis,” siger Morten Møberg i pressemeddelelsen.

Føtex opfordrer derfor til en lovændring, så danskerne – ligesom i andre EU-lande – kan få adgang til mere gennemsigtige sundhedsmærkninger.

Flere sundhedsinitiativer på vej

Føtex stopper ikke her.

Som en del af deres nye sundhedsstrategi vil kunderne fremover også opleve:

Sunde alternativer til tilbudsvarer – til samme pris.
Mere synlig skiltning af sunde produkter i butikkerne.
Flere initiativer til at gøre sund mad mere tilgængelig.

Sundhedsindsatsen er en del af Salling Groups ambitioner om at drive udviklingen af dansk dagligvarehandel fremad.

Med målet om at nå en omsætning på 100 milliarder kroner i 2028 satser Føtex stort på innovation. Det gælder også sundhed, skriver Salling Group med henvisning til initiativet i Føtex.

“Vi gør alt, hvad vi kan, og det er vores pristiltag på Nøglehulsmærkede varer endnu et bevis på, men jeg synes ikke, at vi indenfor de nuværende rammer har mulighed for at skilte tydeligt nok om sundhed på produkter og hyldeforkanter.,” siger Morten Møberg.

Med denne nye satsning kan danskerne dog allerede nu se frem til sundere varer til lavere priser – uanset lovgivningen.

Britiske og slovenske forskere har opdaget en uventet forskel hos alzheimer-patienter – og den kan måske revolutionere diagnosen af sygdommen.