Ekspert advarer: Kan blive det største siden 2. Verdenskrig

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Ekspert slår alarm med opsigtsvækkende vurdering.

Udviklingen i konflikten mellem USA og Iran kan få konsekvenser, der rækker langt ud over Mellemøsten, vurderer TV 2’s korrespondent i regionen.

Ifølge mediet er der tale om en situation, som potentielt kan påvirke den globale verdensorden.

Situationen i Golfen lægger allerede pres på centrale systemer, særligt forsyningen af energi og andre nøglevarer, som store dele af verdensøkonomien er afhængig af.

Samtidig er USA’s rolle som global stabilisator under forandring, og den balance, der i årtier har præget forholdet mellem Vesten og Mellemøsten, er i bevægelse.

‘Jeg vil tro, at det her bliver den største globale omvæltning siden Anden Verdenskrig, fordi der er så store veletablerede systemer, der er blevet bragt ud af balance,’ siger korrespondent Martin Selsøe Sørensen.

Det er fortsat uklart, hvor konflikten ender, men relationerne mellem nogle af verdens mest magtfulde aktører er under forandring.

Særligt i USA er der voksende intern debat om landets støtte til Israel, hvor både demokrater og republikanere i stigende grad stiller spørgsmål ved den nuværende linje.

Samtidig har USA midlertidigt sat sin militære støtte til skibstrafikken i Hormuzstrædet på pause i et forsøg på at skabe rum for en aftale med Iran.

Se også
Kuldechok rammer Danmark: Så koldt bliver det
Illustrationsfoto.

Annonce

Annonce