To heldige danskere har netop vundet store gevinster i Lotto. Danske Spil har ikke været i kontakt med vinderne, men melder nu ud, hvor i landet de bor – og hvor guld-kuponerne er købt
Du kan muligvis være en af de to heldige danskere, der i de sidste timer har nydt en varm og ellers ganske normal søndag – helt uvidende om, at din lottokupon har fået det til at regne guld over dig.
Efter lottotrækningen lørdag bekræfter Danske Spil nemlig denne formiddag, at to danskere kan kalde sig selv lottomillionærer – og så ellers forgylde sommeren med en del ekstra luksus.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Danske Spil har søndag eftermiddag ikke været i kontakt med de to heldige vindere, men i en pressemeddelelse oplyser virksomheden, hvor i landet vinderne bor.
Den første af de to nyudklækkede lottomillionærer har købt sin kupon i SPAR Skagen.
Skagen er i disse dage fyldt med sommergæster fra mange dele af Danmark, og derfor må det altså antages, at vinderen kan være bosiddende hvor som helst.
‘Så har du været forbi SPAR i Skagen og spillet Lotto, er det måske en god idé at finde kuponen frem og tjekke den en ekstra gang,’ oplyser Danske Spil.
Vinderkuponen fra SPAR Skagen har udløst en million skattefrie kroner i Millionærchancen.
Den anden million gik til en heldig spiller fra Horsens Kommune, der har spillet med via sin mobil.
Vinderen fra Horsens Kommune har også sikret sig en million kroner i Millionærchancen.
“Det er en fornøjelse at dele gevinster ud til glade danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge,” siger Malene Mølgaard, adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som står bag Lotto og Eurojackpot.
Ingen lottospillere ramte førstepræmien i lørdagens trækning – derfor er der hele 12.000.000 kroner i puljen på lørdag.
