BREAKING: Bedsteforældre anholdt for drab på toårige Emile

Den toårige dreng Emile forsvandt pludseligt fra sine bedsteforældres hjem i en mindre landsby. Næsten et år efter blev hans kranie og tænder fundet af en vandrer – nu er hans bedsteforældre sigtet for drab på drengen

Det meste af Europa og særligt den franske befolkning var på den anden ende, da lille Emile forsvandt fra haven i sine bedsteforældres hjem i landsbyen Haut-Vernet tilbage i juli 2023.

En storstilet eftersøgning blev i de efterfølgende måneder sat ind for at finde drengen, men uden noget gennembrydende resultat.

I marts 2024 blev knoglerester fra Emile fundet 1,7 kilometer fra stedet, han forsvandt, da en vandrer tilfældigvis spottede et kranie i et skovområde.

Dengang mente politiet, at drengen endten kunne være blevet kidnappet eller kunne være blevet dræbt af et dyr – men nu tager sagen en overraskende og vanvittig drejning.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her er den toårige Emile

Tirsdag lyder det fra fransk politi, at fire personer er blevet anholdt og sigtet for forsætligt drab på den toårige Emile og efterfølgende for at skjule liget.

To af de personer er Emiles bedsteforældre, mens de to øvrige er ‘to af bedsteforældrenes voksne børn’.

Det skriver nyhedsbureauet AFP og den franske anklagemyndighed.

“De fire personer er i politiets varetægt. Anholdelserne sker i forbindelse med elementer fra efterforskningen, der er foretaget i de seneste måneder,’ lyder det i en pressemeddelelse.

De fire anholdte er varetægtsfængslet.

Ifølge franske medier er anholdelserne sket efter, at politiet har modtaget et anonymt brev, der førte til ransagning af en lokal kirke. Her fandt politiet blodspor.

Drengens dødsårsag er på nuværende tidspunkt stadig uafklaret.

Presse-fotos.dk følger sagen …

København får en ny digital løsning, der skal gøre det markant lettere at finde parkering i København. En ny app er netop blevet lanceret og er klar til download.