En bil er blevet voldsomt medtaget efter et solouheld tirsdag aften. Politi og ambulance rykkede ud til ulykkesstedet ved Hågerupvej i Faaborg, hvor omstændighederne omkring det voldsomme sammenstød fortsat er uklare.
Det blev en dramatisk tirsdag aften ved Hågerupvej i Faaborg.
En bil kørte galt i et solouheld, og skaderne på køretøjet var omfattende.
Kort efter anmeldelsen ankom politiet til stedet, og der blev også sendt en ambulance frem til ulykken.
Det skriver Fyens Stiftstidende.
(Artiklen fortsætter under billederne)


Fyns Politi modtog anmeldelsen klokken 18.11 tirsdag aften.
Ambulance sendt til ulykkesstedet
Vagtchef Henrik Strauss fra Fyns Politi bekræfter overfor mediet, at der var tale om et solouheld, hvor en bil var involveret.
Politiet kan dog ikke på nuværende tidspunkt oplyse nærmere om førerens tilstand.
Det er derfor fortsat uvist, hvor alvorligt føreren eventuelt kom til skade ved ulykken.
Politiet holder kortene tæt til kroppen
Hvad der helt konkret skete, da bilen kørte galt på Hågerupvej, er endnu ikke blevet klarlagt i de oplysninger, politiet har offentliggjort.
Vagtchefen ønsker ikke at gå nærmere ind i de konkrete omstændigheder omkring uheldet.
Dermed står flere spørgsmål fortsat ubesvarede efter tirsdagens solouheld.
Omfattende skader på bilen
Bilen fremstod voldsomt medtaget efter ulykken, men der er endnu ikke offentliggjort nærmere oplysninger om, hvordan uheldet skete.
Politiet har bekræftet hændelsen og oplyst, at en ambulance blev sendt til stedet.
Førerens tilstand og det præcise hændelsesforløb er fortsat uafklaret.
