Advarer – spis det ikke: Tilbagekaldes nu over hele landet

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Der sker nu en omfattende tilbagekaldelse af et særdeles populært produkt, der er solgt i supermarkeder landet over. Fødevarestyrelsen advarer om, at der kan være glas i produktet.

Fødevarestyrelsen skriver mandag, at man tilbagekalder en række partier af et særdeles populært produkt fra Arla Foods.

Ifølge styrelsen er der risiko for små fragmenter af glas i produkterne, der altså er blevet købt af danskere over hele landet.

En lang række supermarkeder og specialforretninger har haft varen på hylderne.

Der er tale om Rema 1000, ABC, Netto, Spar, Meny, 365discount, føtex, Bilka, Kvickly, Superbrugsen, Brugsen, Min Købmand, Løvbjerg og Wolt Market, skriver Fødevarestyrelsen.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.
Se også
Skrækmail har ramt disse danskere: Teleselskab med uhyggelig besked
Se også
Giga-gevinster i Lotto: Her bor vinderne
Se også
Vingegaard chok efter mange år: Er brud på vej?

Videre lyder opfordringen fra Fødevarestyrelsen, at man skal agere på en helt specifik måde, hvis man er i besiddelse af produktet.

‘Har du produktet, bør du kassere det eller levere det tilbage til butikken, hvor det er købt,’ lyder opfordringen.

Det er blandt andet Arla Protein Pudding Chokolade 6 x 200 g, der nu tilbagekaldes landet over grundet fare for glasfragmenter.

Varenummeret på de tilbagekaldte produkter er 608332, mens der er tale om tilbagekaldelse af det specifikke produkt med følgende bedst før-datoer:

  • 11.01.2027
  • 18.01.2027
  • 20.01.2027
  • 06.02.2027

Tilbagekalder lignende produkt

Videre skriver Fødevarestyrelsen på sin hjemmeside, at man også tilbagekalder Arla Protein Pudding Karamel 6 x 200 g. Det skyldes ligeledes en risiko for glasfragmenter.

Dette produkt har varenummeret 608339.

De omfattede produkter har følgende bedst før-datoer:

  • 23.01.2027
  • 02.02.2027

Af skrivet fremgår det, at det er grundet en fejl på et tappeanlæg, at der er risiko for de små fragmenter af glas i produktet.

‘Små fragmenter af glas udgør en potentiel sundhedsrisiko, da der kan opstå skader i mund, svælg og i mave-tarmkanalen,’ forklares det af Fødevarestyrelsen.

Hvis du har spørgsmål til symptomer, skal du kontakte din egen læge, lyder det.

Vidste du, at Presse-fotos.dk findes om app? Hent den gratis her: Presse-fotos.dk App – App Store.

Annonce
Annonce
Annonce