Tiden hvor de ypperste MMA-fightere i verden stort set alle var hyperspecialiseret inden for blot én kampsportsdisciplin er længe forbi.
For at kunne konkurrere på eliteniveau i 2026 er en kæmper nødt til at være velfunderet i flere forskellige discipliner.
Men her i Danmark er den mest gængse vej til en MMA-karriere for unge talenter fortsat med afsæt i for eksempel BJJ eller thaiboksning.
Hos Albertslund-klubben Mikenta vil man nu give børn og unge mulighed for at stifte bekendtskab med MMA som samlet disciplin tidligere i deres udvikling.
Derfor lancerer klubben nu en ny satsning, lyder det i en pressemeddelelse.
(Artiklen fortsætter under billedet)

En direkte vej ind i sporten
Som daglig leder i Mikenta vil den professionelle MMA-fighter Mikkel Lund – flankeret af flere af klubbens erfarne trænere – være styrmand på projektet.
Han ser en stor vigtighed i, at Mikenta nu skubber til det beskedne antal MMA-tilbud for landets børn og unge.
“Vi skal have MMA til de unge, fordi vi i Danmark er for langt bagud, når kæmperne først som seniorer begynder at mixe tingene,” siger Mikkel Lund i en pressemeddelelse, hvor han uddyber:
“MMA-kæmpere i dag er ofte omskolede brydere, BJJ-udøvere, thaiboksere osv. Hvis vi kan ramme de unge tidligt, så hæver vi niveauet betragteligt.”
Med det nye tilbud er forhåbningen blandt andet, at Mikenta i endnu højere grad kan udvikle egne talenter inden for MMA.
Men ifølge Mikkel Lund handler det også om at sætte et godt forbillede for andre danske kampsportsklubber.
“Det kommer selvfølgelig til at have en god betydning for Mikenta, fordi vi kan fange talenterne tidligt. Men jeg føler ikke, at det her kun gavner Mikenta. Det vil gavne hele Danmark. Og andre klubber vil forhåbentlig følge trop, så de unge kan få nogle kampe på CV’et,” siger han.
Børnenes eget ønske
Første træning på det nye hold er den 15. september klokken 16.45 til 17.45.
Her er interesserede børn og unge velkomne til at kigge forbi og prøve kræfter med MMA-træningen.
Og det skal der nok være nogen, der gør.
I Mikentas pressemeddelelse lyder det nemlig, at man har oplevet, at klubbens yngre medlemmer selv har givet udtryk for et ønske om at prøve MMA.
“Vi har blandt andet en pige på 14 år, som nærmest hver gang, hun har været til thaiboksning, har sneget sig med til MMA-træningen, fordi hendes bror går på holdet. Derudover har vi en dreng på 9 år, som jeg kører privatundervisning med i thaiboksning, hvor vi også har mixet det op med MMA, fordi han selv har efterspurgt det. Det siger meget om den interesse, der allerede er blandt de unge,” fortæller Mikkel Lund.
Og det er netop børnenes og de unges eget ønske om at kaste sig ud i MMA’ens verden, der har været med til at skubbe til satsningen.
Deltagelse i den første træning den 15. september er gratis, men kræver tilmelding.
Du kan læse mere på Facebook-begivenheden her.
Efter introdagen vil det nye MMA-hold træne hver tirsdag og torsdag kl. 16.45–17.45.
Det nye tilbud gælder for aldersgruppen ti til 15 år.
For de endnu yngre, er der fortsat thaiboksningshold for aldersgrupperne tre til fem år og seks til ni år.
Det nye MMA-hold er placeret samtidig med det eksisterende juniorhold for thaiboksning.
