Uforudset udvikling om kong Haralds begravelse

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Det er ikke andet end et par dage siden, at det blev meldt ud, at flere fra det danske kongehus er til stede, når Norges kong Harald skal begraves onsdag. Tirsdag aften har en uventet gæst fra et andet land meldt sin ankomst.

‘Dronning Margrethe tager turen til Norge sammen med kronprins Christian og prinsesse Benedikte, er det torsdag blevet meldt ud.’

Sådan skrev vi i sidste uge efter det blev meldt ud, at de tre fra det danske kongehus ville gøre kong Frederik og dronning Mary selskab til Norges kong Haralds begravelse.

Siden da er dronning Margrethe blevet indlagt og har meldt afbud.

Tirsdag aften har en anden deltager til begravelsen dog meldt sig på banen – og det kommer fra en ret uventet kant.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Mange mennesker strømmede til Oslo for at minde kong Harald.
Se også
Tager dronning Margrethe afsted? Nu er det meldt ud
Se også
Dronning Margrethes indlæggelse får triste konsekvenser

Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, er nemlig ankommet til Norge i forbindelse med kong Haralds begravelse.

Det oplyser det norske statsministerium i en pressemeddelelse.

Begravelsen finder sted onsdag.

Kong Harald sov stille ind på Rigshospitalet i Oslo tidligt om morgenen den 28. august efter to ugers indlæggelse. Han blev 89 år.

I løbet af indlæggelsen blev han behandlet for blodsygdommen hæmolytisk anæmi og en bakteriel infektion i blodet.

Han blev konge af Norge i 1991.

Den sidste tid som overhoved var præget af en række indlæggelser. Blandt andet i 2024, hvor han fik indopereret en pacemaker efter en infektion under en ferie i Malaysia.

Zelenskyj kondolerede kort efter kongens død på vegne af ukrainerne.

– Hans majestæt var indbegrebet af værdighed, visdom og en urokkelig forpligtelse til sit land.

– Ukraine vil altid huske hans trofaste støtte og solidaritet med det ukrainske folk i de mørkeste dage af Ruslands aggression, skrev han på den sociale platform X.

Flere hundrede mennesker skal efter planen deltage i den officielle begravelse af kongen onsdag.

Zelenskyj er blot en af en lang række statsledere, der møder op. Derudover deltager kongens familie og nære venner.

Inden onsdagens begravelse vil Volodymyr Zelenskyj blandt andet være optaget af et møde med Norges statsminister, Jonas Gahr Støre.

De skal tirsdag aften tale om militær støtte.

– Ukraine har et kritisk behov for luftforsvar og anden militær støtte, og landet står over for en udfordrende vinter, siger statsministeren i meddelelsen.

– Drøftelserne vil blandt andet handle om, hvordan norsk militær og civil støtte bedst kan imødekomme Ukraines behov lige nu.

Annonce
Annonce
Annonce