En mor og en datter blev søndag udsat for en voldsom hændelse på grund af morens uopmærksomhed. Værst af alt havde moren ikke spændt sin datter fast.
Søndag skete en forfærdelig hændelse for en mor og hende lille datter på tre år.
Under deres køretur blev moren grebet af uopmærksomhed, da de kom kørende, og det resulterede i, at hun oversete en meget stor ting, der pludselig stod på vejen.
Nemlig en container.
(Artiklen fortsætter efter billedet)

Desværre var det alt for sent, da moren opdagede containeren, og derfor påkørte hun den.
Det skriver TV2 Nord.
Det resulterede i, at hendes 3-årige datter kommer galt afsted, da politiet formoder, at kvinden ikke havde fastspændt hende.
I høj fart blev datteren derfor kastet rundt i bilen, og kom derfor til skade i uheldet på Tinghøjvej ved Tødsø på Mors.
Politi og redningspersonale hastede derfor til stedet.
Pigen blev efterfølgende hastet på hospitalet, men til trods den meget voldsomme hændelse, skriver mediet, at meldingen mandag morgen er, at hun er sluppet med overfladiske skrammer.
Morens uopmærksomhed havde til gengæld en årsag.
For politiet har nemlig sigtet kvinden for spirituskørsel, og nu afventer myndighederne resultatet af en blodprøve.