Den tidligere fodboldspiller og nu fodboldekspert, Nicklas Bendtner, er færdig som ekspert på TV2.
En stor personlighed er nu fortid på TV2.
Han var et fast element i TV2’s dækning af Superligaen, og når der blev spillet landsholdsfodbold, men nu skal seerene vinke farvel til den tidligere landsholdsstjerne.
Nu venter nemlig en ny udfordring.
(Artiklen fortsætter efter billedet)

Nicklas Bendtner bliver nemlig fast ekspert på Premier League og Champions League hos Viaplay.
Det skriver Viaplay i en pressemeddelelse.
“Champions League og Premier League har betydet alt for mig i min klubkarriere. Derfor er det også som at komme hjem, når jeg nu skal være en del af dækningen af lige præcis de to klubturneringer. Det kan man kun ét sted i Danmark, så det er med glæde og stolthed, at jeg skal være en del af Viaplay,” siger Nicklas Bendtner og fortsætter:
”Viaplay står for en fodbolddækning med både humør, kant og høj faglighed, som jeg har et super godt indtryk af. Det er både indhold og en gruppe af kollegaer, som jeg ser rigtig meget frem til at blive en del af og til at give mit bidrag til.”
Nicklas Bendtner tørner allerede frem på skærmen fra næste uge af torsdag den 10. september, hvor han debuterer i studiet, når Manchester United og Sabah FK mødes i Champions League.
”Vi glæder os enormt meget over at få Nicklas Bendtner ind omkring vores dækning. Han er indiskutabelt en af sin generations allerstørste danske fodboldspillere og -personligheder, og selv om karrieren har været slut i en håndfuld år efterhånden, så er den ikke længere væk, end at Bendtner stadig kommer med friskhed fra spillets største arenaer,” siger Rune Knudsen, der er sportschef hos Viaplay.
Nicklas Bendtners karriere som spiller bragte ham omkring klubber som Arsenal, Birmingham, Sunderland, Wolfsburg, Juventus og F. C. København.