Forhandlinger om fred er længe blevet omtalt i krigen mellem Ukraine og Rusland. Nu kommer der dystre meldinger fra Kreml.
De seneste uger har budt på intensive angreb i den over fire år lange krig i Ukraine.
Det sker på bagkant af et forår, hvor der ellers kortvarigt var tegn på gennembrud i forhandlingerne om fred.
Men nu kommer der dystre meldinger fra de indre kamre af Ruslands magtcentrum.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Ruslands præsident, Vladimir Putin, afviser opfordringer til at forhandle om fred og er i stedet indstillet på at kæmpe.
Det siger tre kilder tæt på Kreml – altså den øverste ledelse omkring præsidenten – til nyhedsbureauet Reuters.
Ifølge kilderne har nylige ukrainske droneangreb på russiske olieraffinaderier og havne gjort Putin endnu mere fast besluttet på at fortsætte krigen.
To af kilderne – som udtaler sig på betingelse af anonymitet – siger, at det i stedet er sandsynligt, at Putin vil eskalere konflikten.
En af kilderne, som hyppigt mødes med præsidenten, siger, at der er en “høj sandsynlighed” for eskalering i de kommende måneder.
USA’s præsident, Donald Trump, sagde ellers mandag, at Putin ønsker, at krigen skal slutte, og at en løsning er tættere på, “end folk har indset”.
I sidste uge talte Trump i telefon med både Putin og Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj. Og han mødtes også med Zelenskyj onsdag ved et Nato-topmøde, hvor den ukrainske præsident sagde, at de havde talt om “idéer for at bringe freden nærmere”.
Det Hvide Hus er ikke vendt tilbage på henvendelser om en udtalelse.
Men en af de kilder, der har kendskab til Putins overvejelser, siger, at den russiske præsident nu har “sat hælene i” angående sit mål om at indtage resten af Donbas-regionen.
Den samme kilde siger, at Putin for nylig irettesatte en gruppe rådgivere, som havde foreslået et kompromis med en våbenhvile ved den nuværende frontlinje.
En anden kilde siger, at Putin tror, at Rusland snart vil indtage Donbas.
Putin har klart afvist Zelenskyj, som i juni på ny foreslog et møde og en våbenhvile. Det skete i et offentligt brev stilet til Putin.
– Rusland er klar til en fredelig løsning, men har formåen til at handle uafhængigt og fortsætte den særlige militæroperation, siger Kreml-talsmand Dmitrij Peskov som svar på Reuters’ henvendelse om en udtalelse.
Reuters har også henvendt sig til Zelenskyjs kontor.
Som svar siger en højtstående ukrainsk embedsmand, at den ukrainske regerings efterretningsrapporter afspejler, at Putin forbereder sig på at tage yderligere skridt i krigen – snarere end at fred skulle være på vej. Eskaleringen kunne ske i form af nye operationer i Ukraine eller et muligt angreb på endnu et europæisk land.
Der er nogle vestlige militæranalytikere, som mener, at Rusland bliver nødt til at foretage en obligatorisk indkaldelse af mænd i den kampdygtige alder for at indtage Donbas. En sådan indkaldelse vil formentlig være et upopulært politisk træk.
Russiske militæreksperter har i stigende grad offentligt diskuteret muligheden for en eskalering, blandt andet ved at ramme Nato-baser i de baltiske lande.
RITZAU/Reuters
