Politi og redningsmandskab er tirsdag aften rykket ud til Copenhagen Cablepark på Refshaleøen, hvor en person er kommet til skade i en ulykke og efterfølgende er blevet kørt til hospitalet.
Tirsdag aften er politi og redningsmandskab rykket ud til Copenhagen Cablepark på Refshaleøen i København efter en ulykke, hvor en person er kommet til skade.
Ifølge Københavns Politi har personen pådraget sig en skade på armen i forbindelse med hændelsen.
‘Der er en, som er kommet til skade med sin arm. Vi er i øjeblikket i området med en patrulje,’ siger Anette Ostenfeldt, der er vagthavende ved Københavns Politi, til B.T.
Ulykken er sket ved det populære anlæg Copenhagen Cablepark, hvor gæster kan prøve aktiviteter som vandski og wakeboard på et kabeltrukket system.
Den tilskadekomne er efterfølgende blevet kørt til hospitalet for at blive undersøgt og behandlet nærmere. Ifølge politiet er der dog ikke tale om alvorlige skader.
Politiet var fortsat til stede ved området sent tirsdag aften, hvor de undersøgte omstændighederne omkring ulykken.
På nuværende tidspunkt er der ikke noget, som tyder på, at en kriminel handling ligger bag hændelsen.
‘Vi har ingen formodning om, at der ligger noget strafbart bag,’ oplyser Anette Ostenfeldt.

