TV 2 løfter sløret: Hun er tilbage i ‘Klovn’

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Det har længe været kendt, at et ansigt fra fortiden vil dukke op i den nye ‘Klovn’-sæson. Nu kan TV 2 endelig løfte sløret.

I sidste uge kunne TV 2 endelig annoncere premieren på den nye sæson af ‘Klovn’, der lander midt i sommervarmen den 19. juli.

Forud for premieren har rygterne været mange. Og særligt Casper Christensen har ikke været bleg for at give små hints til, hvad vi kan forvente os af sæsonen, der muligvis bliver seriens sidste.

Et af de helt store omtalepunkter har været gensynet med en hidtil unavngiven karakter, der tidligere spillede en stor rolle i ‘Klovn’-universet.

Nu kan TV 2 endelig løfte sløret for, hvem det er, der vender tilbage i sæson 11.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Den nye sæson har fået undertitlen ‘Nul sex’. Foto: TV 2

Tilbage efter 11 år

Mange havde lugtet lunten. Og hun har da heller ikke ligefrem selv manet rygterne til jorden med sine kryptiske svar til pressen.

Og rygterne skulle da også vise sig at tale sandt.

Se også
Nu er det officielt: Ny ‘Klovn’-sæson får premiere på denne dato

TV 2 kan på Instagram nu afsløre, at det er Iben Hjejle, der vender tilbage tilbage til ‘Klovn’-universet efter mere end et årti.

Hun medvirkede senest i filmen ‘Klovn Forever’ fra 2015.

Vi skal dog helt tilbage til 2009 for at finde hendes seneste medvirken i en sæson af serien – nemlig sæson seks, der vel at mærke først blev efterfulgt af sæson syv i 2018.

Siden ‘Klovn Forever’ har Iben Hjejle dog ingenlunde lagt skuespillet på hylden.

Både på tv-skærmen, biograflærredet og teaterscenen har hun medvirket i en lang række værker.

Hun har blandt andet medvirket i TV 2-serierne ‘Løgnen’ og ‘Den gode stemning’ – som stationen købte fra Viaplay og udsendte i slutningen af 2025.

I 2024 vandt hun en Reumert for bedste hovedrolle for sin medvirken i ‘Lægen’ på Folketeatret.

Hendes filmroller har siden ‘Klovn’-exitet primært været som stemmeskuespiller. Hun har dog ligeledes medvirket i Martin Garde Abildgaards ‘A Beautiful Curse’ og luxembourgske Laura Schroeders ‘Maret’.

Iben Hjejle arbejdede også sammen med Casper Christensen og Frank Hvam inden ‘Klovn’-succesen, da hun var en del af castet på ‘Langt fra Las Vegas’.

Hvad Ibens tilbagevenden kommer til at betyde i den nye sæson af ‘Klovn’ er fortsat uvist. Tidligere dannede hun som bekendt par med Casper Christensen i serien, men han er nu gift med Ibens diametrale modsætning, Fnug.

Annonce
Annonce
Annonce